O NAS

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie (ChSA) jest ogólnopolską organizacją pozarządową, zrzeszającą studentów i młodych absolwentów wyższych uczelni, którzy utożsamiają się z wartościami wynikającymi z Pisma Świętego.

ChSA jest misją studentów wśród studentów. Jej głównym celem jest szerzenie Dobrej Nowiny oraz motywowanie i inwestowanie w studentów, tak, aby świadczyli o Jezusie Chrystusie na wyższych uczelniach. Zależy nam, aby każdy student w Polsce usłyszał Ewangelię Jezusa Chrystusa i miał możliwość odnieść się do niej. Staramy się pomagać młodym ludziom w rozwoju duchowym i intelektualnym; chcemy budować w studentach i absolwentach świadomość faktu, że mają wpływ na rzeczywistość i na nasz kraj.

WOLONTARIAT

Jeśli poszukujesz nowych wyzwań, chcesz zdobywać doświadczenie w pracy ze studentami i absolwentami… włącz się!

Poszukujemy wolontariuszy, którzy razem z zespołem ChSA będą pracować ze studentami i młodymi absolwentami. Szukamy ludzi z pasją i świeżą energią, mających pragnienie prowadzenia młodych ludzi do Chrystusa, wspierania ich w procesie wzrostu duchowego i zachęcania do głoszenia ewangelii w swoim środowisku.

Podstawą naszej działalności jest zaangażowanie i praca wolontariuszy. Ich wkład i aktywność odgrywają kluczową rolę w realizacji celów i misji ChSA. Entuzjazm i satysfakcja z wykonywanych zadań stanowią naszą siłę i fundament. Dołącz do nas wzbogacając działanie ChSA o własne pomysły, które wspólnie zrealizujemy!

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem ChSA skontaktuj się z nami: biuro@chsa.org.pl

HISTORIA

 • lata 70. 

  Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie (ChSA) zostało oficjalnie zarejestrowane w 1989 roku. Jednak jego początki sięgają lat 70-tych, gdy w Katowicach grupa studentów z inicjatywy Henryka Wieji, studenta Akademii Medycznej, spotykała się, by co tydzień studiować Biblię. Wtedy również nawiązano kontakt z przedstawicielami ruchu IFES z Wielkiej Brytanii. W późnych latach 70. liderem katowickiej grupy studenckiej został Mirek Pieszka, późniejszy Prezes Zarządu ChSA.
 • lata 80. 

  W latach 80. reprezentanci IFES Jon Neall (Wielka Brytania) i Hansjörg Wennesland (Norwegia) regularne odwiedzali Polskę. Byli pionierami IFES-u w Europie Środkowo-Wschodniej. Ideę utworzenia ogólnokrajowego stowarzyszenia studenckiego Mirek Pieszka po raz pierwszy przedstawił na obozie zimowym w 1987 roku. Pomysł ten został entuzjastycznie przyjęty przez studentów, którzy reprezentowali wówczas siedem wyższych uczelni z całego kraju. Dwa lata później to, co pozornie było niemożliwe, stało się rzeczywistością.
 • 1989 

  W 1991 roku podczas międzynarodowej konferencji World Assembly (USA) Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie zostało oficjalnie przyjęte do rodziny IFES. Lata 90. obfitowały w wiele różnych działań ChSA na terenie całego kraju, tj. regularne cotygodniowe grupy biblijne na uczelniach, rozwijanie działań ewangelizacyjnych i programów uczniostwa, , szkolenia dla liderów, i wiele, wiele innych projektów. ChSA zaczęło działalność wydawniczą, powstał magazyn studencki „mGr” oraz przetłumaczono i wydano wiele książek. Również w tym czasie zostały uruchomione dwa nowe strategiczne obszary: służba wśród uczniów szkół średnich oraz studentów międzynarodowych. Wśród pierwszej generacji pracowników ChSA byli między innymi: Czesiek Czudek, Paweł Gumpert, Karen Schnorr (oddelegowana z IVCF/USA), Lea Kjeldsen (z KFS Dania), i wiele innych wspaniałych polskich i zagranicznych pracowników i wolontariuszy. ChSA zawsze aktywnie działało na rzecz społeczeństwa i kościoła. Nadrzędnym celem wszystkich naszych inicjatyw była niezmiennie idea formacji i inwestowania w studentów, tak by w całym ich przyszłym życiu, po ukończeniu uczelni, byli solą i światłem, a tym samym mieli wpływ na swoje środowiska i otaczającą rzeczywistość.
 • 1999 

  Pod koniec 1999 roku Dyrektorem ChSA została Ewa Pieszka. Pod jej przewodnictwem, ChSA wciąż rozwijało się i ewaluowało z pionierskiego ruchu na ustabilizowany etap działalności, jako oficjalna organizacja pozarządowa (NGO).
 • lato 2011 

  Latem 2011 roku ChSA było gospodarzem międzynarodowej konferencji IFES World Assembly 2011 (Kraków). Polskę odwiedziło ok. 700 delegatów z niemal 150 krajów całego świata.
 • jesień 2011 

  W październiku 2011 roku Dyrektorem ChSA został Darek Bigosz. Od tego czasu Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów związanych z ewangelizacją i szkoleniem liderów. W swoich działaniach zaczęto używać TeoTesty, Mark Dramę oraz Studencki Kurs Alfa.
 • Mamy 25 lat

  W 2014 roku ChSA świętowało 25 lecie swojego istnienia!
 • Nowy projekt: UNCOVER JOHN

  Pod koniec roku 2015 rozpoczął się nowy projekt – Uncover John, rewelacyjne studium biblijne używane z dużym sukcesem w całej Europie.
pl_PLPolish