Who we are

ABOUT US

The Christian Academic Association (CAA) is a nationwide non-governmental organization uniting students and young university graduates from all Universities who identify themselves with the values found in the Holy Bible.

ChSA is a mission initiative from students among students. Its main purpose is to spread the Good News and to motivate and invest in students so that they can be witnesses of Jesus Christ on university campuses. We want every student in Poland to hear the Gospel of Jesus Christ and to have the opportunity to relate to it. We try to help young people in their spiritual and intellectual development; we want to build in students and graduates an awareness of the fact that they have an impact on our reality and our country.

In addition to regular
meetings of student
groups we also organize:

• conferences and lectures,
• courses for leaders,
• art workshops,
• group-building weekend trips,
• ecumenical concerts,
• winter and summer camps, e.g. canoeing, sailing, skiing,
• szkolenia i obozy międzynarodowe

POZNAJ NAS

Paulina Dudkiewicz

Paulina Dudkiewicz

Z ChSA związana od czasów własnych studiów, jako uczestnik, potem lider grupy Warszawskiej. Po studiach członkini Zarządu ChSA, aktualnie w ramach wolontariatu oddelegowana do roli tymczasowego Dyrektora Stowarzyszenia. Wspiera rozwój polskojęzycznej grupy Warszawskiej. Bardzo zależy jej na tym by studenci równolegle z rozwojem naukowym, mieli także przestrzeń i zachętę do rozwoju duchowego.

Zawodowo kreatywna soloprzedsiębiorczyni, prywatnie fanka zewnętrznych aktywności takich jak rower, żagle, kemping, praca w ogrodzie.

Beata Szrejder

Beata Szrejder

Z powołania misjonarka, z wykształcenia gleboznawca. Głęboką przygodę z Bogiem rozpoczęła na studiach, dzięki akcji zorganizowanej na uczelni przez lokalną grupę ChSA w Toruniu. Przyszła na tydzień misyjny i ... już została na długo. ;) Początkowo była zaangażowana jako lider grupy, później wolontariusz w zespole współpracującym ze szkołami średnimi. Ostatecznie rozpoczęła pracę w ChSA jako koordynator regionalny. W międzyczasie wyjechała na Słowację na 10 lat, aby pomóc tamtejszej organizacji studenckiej.
Obecnie w zespole pełni rolę mentora liderów, troszcząc się o grupy lokalne, zwłaszcza pomagając w prowadzeniu grup w Bydgoszczy i Warszawie, ale także wspierając akcje na uczelniach w całej Polsce.
Jej największą pasją jest studiowanie Słowa Bożego i bardzo się cieszy, jeśli może tego uczyć innych. Poza tym lubi gotować i podróżować.

Vera Ivakina

Vera Ivakina

Pochodzi z Kanady, gdzie pracowała z InterVarsity, siostrzaną organizacją dla ChSA w Polsce. Przez siedem lat zajmowała się służbą wśród uczniów szkół średnich i studentów, zanim przeniosła się do Polski w 2020 roku. Obecnie pracuje ze studentami międzynarodowymi na terenie całej Polski i pomaga rozpocząć grupę lokalną we Wrocławiu. Jej pasją jest pomaganie studentom odkrywania piękna Pisma Świętego oraz uczenie ich nie tylko samodzielnego studiowania Biblii, ale także prowadzenia innych w manuskryptowym studium biblijnym.

Większość swojego dodatkowego czasu poświęca opiece nad synem Alexem, ale gdy ma wolne chwile, uwielbia przygotowywać się do maratonów, jeździć na rowerze, tańczyć, podróżować i gotować potrawy azjatyckie.

Mikita Druzik

Mikita Druzik

W Witebsku, na Białorusi, uzyskał dyplom lekarza weterynarii, gdzie odbył 4 lata praktyki. W tym samym czasie pracował ze studentami CCX w Białorusi, które jest siostrzaną organizacją dla ChSA w Polsce. W 2022 roku przeprowadził się z żoną, Marią do Polski i obecnie pracuje jako członek zespołu ChSA. Jego głównym zadaniem jest prowadzenie rosyjskojęzycznej grupy w Warszawie i tworzenie grup ChSA East w innych miastach Polski. Studiuje teologię na studiach magisterskich na ERSU (Kijów, Ukraina).

Uwielbia spędzać czas ze studentami i rozmawiać o wierze chrześcijańskiej. Jego hobby to podróże w polskie góry i jazda na rowerze. Od dzieciństwa kibicuje londyńskiemu Arsenalowi.

Maciej Kieryk

Maciej Kieryk

Pierwszy raz z ChSA zetknął sie już w pierwszej klasie technikum na zjeździe w Krakowie. I choć już wtedy bardzo chciał iść już na studia, żeby być częścią ChSA, to dopiero na studiach magisterskich te drogi ponownie się zeszły.
Początkowo był w służbie z licealistami w Świnoujściu i regionie, a od 2016 roku w Szczecinie jest związany wolontariacko z ChSA, współorganizując różne wydarzenia dla studentów.
Obecnie zajmuje się współprowadzeniem grupy na Uniwersytecie Szczecińskim, a także prowadzeniem naszego kanału na youtube, tworzeniem wywiadów i filmów z wartościowymi ludźmi na tematy nurtujące studentów.

Ceni wartościowe dyskusje i chciałby, żeby studenci umieli opowiadać o swojej wierze. Stąd debaty apologetyczne, które tworzy, dając przestrzeń do zabrania głosu. Jedną z jego najmocniejszych cech jest inspirowanie ludzi do działania i zachęcanie osób, które często naturalnie pozostałyby na uboczu.

Prywatnie mąż Kornelii, ojciec trójki dzieciaczków. Kocha jachty, wędrówki i Slot Art Festival.

Kornelia Kieryk

Kornelia Kieryk

Pochodząca z Fromborka, od dziecka miała dwie miłości: Bóg i muzyka. Wykształciła się na flecistkę, kończąc studia magisterskie na Akademii Sztuki w Szczecinie. Już na początku studiów trafiła na ChSA i z potrzeby przyjęła funkcję lidera jako pierwszoroczna studentka. Po ukończeniu studiów, w 2016 roku zaczęła pracę jako koordynator ds.projektów ChSA.

Obecnie zajmuje się głównie troską o grupę szczecińską oraz pomocą przy formowaniu i zakładaniu nowych grup na uczelniach w Polsce. W jej sercu jest praca pionierska i inspirowanie młodych ludzi do realnego wpływu na swoje pokolenie.

Spełniona żona, mama trójki dzieci. Miłośniczka wędrówek tatrzańskimi szlakami. Uwielbia wokalnie i instrumentalnie tworzyć nieszablonowe dźwięki.

VOLUNTEERING

Jeśli poszukujesz nowych wyzwań, chcesz zdobywać doświadczenie w pracy ze studentami i absolwentami… włącz się!

We are looking for volunteers who, together with the ChSA team, will work with students and young graduates. We are looking for people with passion and fresh energy who have a desire to lead young people to Christ, support them in the process of their spiritual growth and encourage them to preach the gospel in their environment.

The basis of our activity is the commitment and work of volunteers. Their contribution and active work play a key role in achieving the ChSA's goals and mission. Enthusiasm and satisfaction coming out of our common work are our strength and foundation. Join us to contribute the activity of ChSA with your own ideas that we can implement together!

If you want to become a volunteer of the ChSA, please contact us at: biuro@chsa.org.pl.

HISTORY

Mark Drama

Mark Drama to innowacyjne przedstawienie całej Ewangelii Marka w 90 minut, odtworzone przez aktorów amatorów, bez kostiumów i rekwizytów, a za to poruszające wyobraźnię widzów i przenoszące ich w świat Ewangelii.
Od 2012 do 2019 roku udało nam się wystawić 54 przedstawienia, angażując 339 aktorów i docierając do ponad 4011 widzów!

Uncover John
Nowy projekt

New Project: UNCOVER JOHN At the end of 2015, a new project began - Uncover John, an amazing Bible study used with great success all over Europe.

We have 25 years!

W 2014 roku ChSA świętowało 25 lecie swojego istnienia.

Jesień 2011

W październiku 2011 roku Dyrektorem ChSA został Darek Bigosz. Od tego czasu Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów związanych z ewangelizacją i szkoleniem liderów. W swoich działaniach zaczęto używać TeoTesty, Mark Dramę oraz Studencki Kurs Alfa.

Lato 2011

In the summer of 2011, ChSA hosted the international conference IFES World Assembly 2011 (Krakow). About 700 delegates from almost 150 countries around the world visited Poland for the occasion.

1999

Pod koniec 1999 roku Dyrektorem ChSA została Ewa Pieszka. Pod jej przewodnictwem, ChSA wciąż rozwijało się i ewaluowało z pionierskiego ruchu na ustabilizowany etap działalności, jako oficjalna organizacja pozarządowa (NGO).

1989

W 1991 roku podczas międzynarodowej konferencji World Assembly (USA) Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie zostało oficjalnie przyjęte do rodziny IFES. Lata 90. obfitowały w wiele różnych działań ChSA na terenie całego kraju, tj. regularne cotygodniowe grupy biblijne na uczelniach, rozwijanie działań ewangelizacyjnych i programów uczniostwa, , szkolenia dla liderów, i wiele, wiele innych projektów. ChSA zaczęło działalność wydawniczą, powstał magazyn studencki „mGr” oraz przetłumaczono i wydano wiele książek. Również w tym czasie zostały uruchomione dwa nowe strategiczne obszary: służba wśród uczniów szkół średnich oraz studentów międzynarodowych. Wśród pierwszej generacji pracowników ChSA byli między innymi: Czesiek Czudek, Paweł Gumpert, Karen Schnorr (oddelegowana z IVCF/USA), Lea Kjeldsen (z KFS Dania), i wiele innych wspaniałych polskich i zagranicznych pracowników i wolontariuszy.

Lata 80

W latach 80. reprezentanci IFES Jon Neall (Wielka Brytania) i Hansjörg Wennesland (Norwegia) regularne odwiedzali Polskę. Byli pionierami IFES-u w Europie Środkowo-Wschodniej. Ideę utworzenia ogólnokrajowego stowarzyszenia studenckiego Mirek Pieszka po raz pierwszy przedstawił na obozie zimowym w 1987 roku. Pomysł ten został entuzjastycznie przyjęty przez studentów, którzy reprezentowali wówczas siedem wyższych uczelni z całego kraju. Dwa lata później to, co pozornie było niemożliwe, stało się rzeczywistością.

Lata 70.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie (ChSA) zostało oficjalnie zarejestrowane w 1989 roku. Jednak jego początki sięgają lat 70-tych, gdy w Katowicach grupa studentów z inicjatywy Henryka Wieji, studenta Akademii Medycznej, spotykała się, by co tydzień studiować Biblię. Wtedy również nawiązano kontakt z przedstawicielami ruchu IFES z Wielkiej Brytanii. W późnych latach 70. liderem katowickiej grupy studenckiej został Mirek Pieszka, późniejszy Prezes Zarządu ChSA.

en_USEnglish